100 Kul Bokashi - rewitalizacja zbiorników wodnych
Opis
Kule Bokashi
Cena kuli w przypadku 50 sztuk to 5,5 zł, 100 sztuk - 5 zł. Zapraszamy do oddzielnej aukcji 50 sztuk.
Jak działają kule bokashi?
Regularnie rzucając kule bokashi do zbiorników wodnych:
- pomagamy utrzymywać przezroczystość wody
- zapobiegamy nadmiernemu rozwojowi glonów
- likwidujemy gnilny zapach pojawiający się w stojących wodach
- zmniejszamy warstwę mułu
- oczyszczamy wodę z zanieczyszczeń
- nie musimy używać środków chemicznych i przeważnie nie spuszczamy wody ze zbiornika
- w szambach redukujemy osady denne
Kule bokashi rzucane do wody opadają na dno i rozpuszczają się uwalniając powoli Efektywne Mikroorganizmy w nich zawarte. Dzięki temu:
- zatrzymują się procesy gnilne
- utrzymuje się równowaga biologiczna w zbiorniku wodnym
Jak używa się kul bokashi?
Do zbiorników wodnych
należy wrzucać kule w kilku aplikacjach: 2 do 3 z zachowaniem kilkutygodniowych przerw (od 3 do 4 tygodni). Rzucamy 1 kulę na 1m2 powierzchni przy głębokości około metra lub więcej.
W płytkich zbiornikach trzeba dać odpowiednio mniej kul, w większych zbiornikach można również dodać EM Probiotyk, jeżeli w zbiorniku znajdują się ryby lub EM Bio, w przypadku bardzo zanieczyszczonych wód.
Może się zdarzyć chwilowe, pozorne pogorszenie stanu wody (większe zmętnienie, pojawienie się brunatnych kożuchów na powierzchni wody). W takiej sytuacji należy zebrać kożuch, co spowoduje systematyczną poprawę przejrzystości wody, zmniejszenie ilości szlamu dennego i zamulenia.
Obowiązuje zasada: lepiej wrzucić mniej kul, ale częściej, niż dużo za jednym razem, jeżeli jest taka możliwość. Zaleca się eksperymentowanie z ilością i częstotliwością dawek, przy jednoczesnym obserwowaniu zbiornika (jest to generalna zasada w postępowaniu z EM-ami, bo działają biologicznie, a nie chemicznie).
Do szamb lub zbiornikach z gnojowicą
Można ich używać do szamb i zbiorników z gnojowicą, aby uzupełnić i wzmocnić działanie EM Bio. Działają wtedy jako naturalny dozownik dostarczając bakterie na dnie zbiornika, gdzie gromadzi się szlam.
Do studni
należy rzucać od 3 do 5 kul co roku
Kiedy używamy kul bokashi
Kule bokashi wrzucamy wtedy, kiedy temperatura wody osiąga powyżej 12 stopni, czyli najlepiej wiosną oraz wczesną jesienią. Ważne jest, aby kule rzucać wystarczająco wcześnie, zanim glony zdążą się rozwinąć dlatego, że EM-y nie likwidują glonów, tylko konkurują z nimi.
W sytuacji, w której glony już mocno się rozwinęły, efekt kul nie będzie widoczny. Poza tym mogą spowodować, w pierwszej fazie, tymczasowe lekkie zwiększenie poziomu azotu, zanim rozpracują muł i obniżą jego poziom – wtedy efekt będzie w następnym roku.
Okres przydatności:
Mogą być używane przez około 6 miesięcy. Składowane muszą być w ciemnym, suchym miejscu, zapakowane tak żeby ograniczyć dostęp powietrza.
Składniki kul bokashi:
Kule Bokashi składają się z gliny fermentowanej z EM-1, melasą, proszkiem ceramicznym i bokashi. Tydzień po wyrobieniu są gotowe do użycia (pokryte są kożuchem białej pleśni).
Czas oczekiwania na kule może wynieść do 10 dni, w zależności od ilości zamówionych kul. Zawsze mamy pewną ilość gotowych, ale przy większej ilości zamówień wyrabiamy je specjalnie.
Prostota wykonania i ekonomika sprawia, że kule może ulepić każdy. Poniżej link do przepisu na kule bokashi:
Kule bokashi często używane są na świecie w akcjach społecznych. 8 sierpnia jest nawet światowy dzień rzucania kul bokashi. Zapraszamy do dołączania.
Dbajmy o wodę na tej planecie.