Czym są EM-y
Każdego dnia z ziemi wznosi się do powietrza 33 miliony ton pyłu. Na każdym ziarenku pyłu żyją miliony mikroorganizmów. Każdy z nich coś robi, wydziela, pobudza, hamuje. A nie robi tego sam, tylko w komunikacji ze wszystkimi innymi mikroorganizmami tego samego i innych gatunków. Jest to potężny system komunikacji informującej o każdej zmianie warunków wszędzie na planecie. Jego cel to dostosowanie się środowiska i każdej pojedynczej żywej komórki do zaistniałych zmian. W porównaniu z tym, nasz internet to malutka zabawka, pikuś. Mikroorganizmy nadzorują mechanizmy adaptacji – inaczej mówiąc sterują ewolucją. Dlatego EMy, czyli Efektywne Mikroorganizmy, nosząc w sobie odpowiednie informacje, potrafią regenerować glebę i zbiorniki wodne. Pomogą nam uporać się ze zmianami klimatu i złagodzić jego przebieg.
EM, czyli Efektywne Mikroorganizmy jest to nazwa precyzyjnej kompozycji mikroorganizmów opracowanej przez Japońskiego profesora Teruo Higa. W skład preparatu wchodzi około 80 typów drobnoustrojów, w tym bakterie kwasu mlekowego, bakterie azotowe, promieniowce i grzyby, m.in. drożdże. W odpowiednio dobranym towarzystwie i z dostateczną ilością pożywienia – w tym przypadku melasy z trzciny cukrowej – mikroorganizmy o bardzo różnych właściwościach i wymaganiach potrafią żyć ze sobą w jednym roztworze, uzupełniać się i wspierać swoje poszczególne oddziaływania. Jest to fenomen synergii mikroorganicznej. Ten biologiczny roztwór ma szczególne właściwości i wspiera wszystkie procesy życiowe.
Co konkretnie rozumiemy przez procesy życiowe?
- Początek życia, powstawanie, kiełkowanie, zapładnianie.
- Utrzymywanie życia, karmienie, czyli przyswajanie substancji pokarmowych przez rośliny i organizmy żywe.
- Ochrona życia. Gojenie, regeneracja, odnawianie, pokonywanie wszelkiego rodzaju agresorów.
- Śmierć, czyli rozkład, rozproszenie, transformacja, z jednej formy życiowej do drugiej.
Odpowiedzialne za te wszystkie procesy są reakcje biochemiczne, w których mikroorganizmy grają podstawową rolę. EM-y wydzielają enzymy, witaminy, antyutleniacze, hamują procesy gnilne, przyspieszają rozkład materii organicznej w kierunku humusu, żywej gleby.
Początkowo (ponad 20 lat temu) EM stosowano w rolnictwie, jako środek do wyzwalania w glebie substancji odżywczych w niej zawartych, w zasadzie jako nawóz.
Zaobserwowano, że dzięki EM gleba się regeneruje. Gleba jest materią żywą. W każdym centymetrze sześciennym gleby mieszkają miliardy i miliardy mikroorganizmów. Gleba traktowana EM-ami wraca do swoich najlepszych właściwości – jest lekka, pulchna jak gąbka, magazynuje wodę.
Zakres stosowania EM poszerzył się o hodowlę zwierząt, gdy stwierdzono, że mniej chorują i żyją w lepszych warunkach, bo EM likwidują przykre zapachy. Dalsze badania spowodowały, że EM znalazł zastosowanie w gospodarce odpadami organicznymi. Następnie okazało się, że można przy pomocy EM uzdatniać wodę, regenerować zbiorniki wodne.
Ta mieszanka bakterii tlenowych i beztlenowych i różnego rodzaju grzybów sprawdziła się jako środek do regeneracji ekosystemów.
Preparatów EM, używa się również w najbliższym otoczeniu człowieka, do ochrony przed alergenami, szkodliwym wpływem chemii oraz do rewitalizacji i odświeżania. EM to rewolucyjne odkrycie. Jest to technologia, bardzo szybko rozwijającą się i stale udoskonalana. W swoich wielu rozwinięciach i praktycznych zastosowaniach przynosi rozwiązania licznych problemów naszego świata.
Produkty na bazie efektywnych Mikroorganizmów:
Film Szeptane informacje